رد کردن لینک ها

اختلالات اضطرابی چیست؟

اضطراب یک عکس العمل طبیعی است که به مردمان کمک می نماید تا از عهده استرس مربوط به زندگی روزمره و حالت های دشوار برآیند . اگر چه , هنگامیکه در زندگی روزانه اضطراب غیر منطقی و زیاد شود , به یک ایراد تبدیل می شود . اختلالات اضطرابی امراض پزشکی جدی هستند که تقریباً 40 میلیون آمریکایی بالغ را متأثر می کنند . 1 این اختلالات زندگی اشخاص را با اضطراب تخریب کننده , نا امیدی , و هراس لبریز می نماید . برخلاف اضطراب مختصر نسبتاً خفیف که با حوادث استرس زا , از قبیل یک سخنرانی تجاری , یک آزمون , یا این که یک مصاحبه شغلی تولید می شود , اختلالات اضطرابی مزمن و دردسرزا می‌باشند و میتوانند به طور پیشرونده ای بدتر شوند .

اخبار عالی این است که اکثریت این اختلالات میتوانند معالجه شوند , و تحقیقاتی که بر خلق درمانهای تازه طراحی شده جهت کمک به اشخاص در گیر به اختلالات اضطرابی متمرکز می‌شوند , منجر به زندگی مولد و رضایتبخش می شود . 1 درمانها دربرگیرنده داروها , رفتار درمانی , و درمان ادراکی هستند ; تکنیک های تمدد اعصاب , تغییرات در شیوه معاش , رژیم سلامتی , آروماتراپی , ورزش , درمانهای گیاهی هم برای اضطراب سفارش گردیده اند .

موسسه ملی NIH سلامت ذهنی , تحقیق علمی درباره‌ی علل , تشخیص , معالجه , و پیشگیری از اختلالات اضطرابی و دیگر بیماریهای ذهنی را حمایت می نماید . اختلالات اضطرابی , پیچیده می‌باشند و احتمالاً از ترکیبی از فاکتورهای ژنتیکی , رفتاری , محیطی , توسعه یافتگی و دیگر فاکتورها نتیجه می شود . 2و1 این مطلب مروری از اختلال هراس , افسردگی اضطرابی , نقص‌ وسواس اجباری ( OCD ) , اختلال استرس پس از تروما ( PTSD ) , اختلال اضطرابی اجتماعی , هراس های خاص و اختلال اضطرابی عمومی ( GAD ) را فراهم می نماید . هر مشکل اضطرابی مشخصات منحصر به فرد خودش را داراست , ولی آن ها تمامی از طریق موضوع معمول وحشت و هراس غیر منطقی زیاد با یکدیگر رابطه پیدا می نمایند .

اختلالات اضطرابیِ فراگیر ( GAD )

این اختلال , نوعی نگرانی اغراق آمیز , سوای علت واضح است که می‌تواند شخص را ضعیف سازد ; امّا به حدی نمیباشد که بازدارنده کار های شخص شود . اکثر زمان ها به نظر میرسد که اشخاص دچار به GADنمی توانند استراحت نمایند و یا این که بخوانند و احتمال دارد دچار سرگیجه , تنگی نفس , حالت تهوّع , استفراغ , رعشه , کشش ماهیچه و سردرد بشوند .

اختلال وحشت زدگی ( PD )

این مشکل , حس واهمه ناگهانی و غیر مترقبه ای را در اشخاص بوجود می‌آورد . شخص دچار به PD , هنگامی حس آرامش می نماید که از شرایط هایی که برای وی تولید هراس می نماید , دوری ورزد . علامت ها پیدایش PD , عبارت است از : ضربان تند , دردهای سینه , تنگی نفس , سرگیجه , حالت تهوّع , حس کِرِختی , رعشه و واهمه از دست دادن کنترل یا این که واهمه مرگ . افسردگی یا این که اعتیاد به مشروبات الکلی , اکثر وقت ها به همراه PDهستند . ممکن است شایسته ترین روش پی بردن به اختلال وحشت زدگی , مطالعه و درک اختلالات اضطرابی است .

آگورافوبیا ( هراس مَرَضی از مکان های باز )

این اختلال , ضعیف ترین دسته مشکل اضطرابی است و هنگامی بروز می نماید که حمله های وحشت زدگی ( PD ) مانع کار های معمولی شخص شود . چنین اشخاصی , از حالت هایی که تولید خوف می نماید ( مکان های نا مرتب , فروشگاه ها , پل ها و وسائط نقلیه همگانی ) , دوری می گزینند و خویش را بسیار محدود و در منزل , حبس می نمایند .

جمع هراسی ( SP )

هراس شدید از تحقیر در مکان های اجتماعی را جمعْ هراسی میگویند که شاید اشخاص دچار را از شرکت در میهمانی ها , صحبت در جمع , غذا میل کردن در رستوران ها یا این که چه بسا امضای چکی در جمع , باز دارد . برخلاف اشخاص خجالتی , اشخاص دچار به SP , از اینکه با دیگرافراد باشند , شم راحتی می نمایند , با وجود این , کار های خاصی مثل قدم زدن در راهروی کلیسا , اضطراب را در آن ها تشدید می نماید . SP , رابطه ها و کارها را مختل می نماید ; زیرا اشخاص در گیر از انجام دادن کار های خاصی رویگردان میباشند .

اختلالات وسواس پنداری ( OCD )

کارهایی همچون شستن دست ها , وارسی مکرر برخی از امور ( وسواس عملی ) , افکار نامطلوب و مداومی مثل واهمه از ارتکاب به اعمال خشونت آمیز , هراس از انجام دادن اعمال جنسی نفرت انگیز برای فرد , یا این که هراس از افکار متناقض با اعتقادات مذهبی شخصی ( وسواس فکری ) , از خصوصیت های این بیماری است . بایستی دانست که عمل های ناخواسته , هر روز یک ساعت و چه بسا بیشتر از یک ساعت , وقت مارا تلف می نمایند و معاش روزمره مان را مختل می‌سازند .

اختلالات تَنِشیِ بعد از زخم ( PTSD )

این اختلال می‌تواند نتیجه یک رخداد ترسناک باشد و سبب می شود تا اشخاص در گیر , از ذهن ها و خاطرات خویش , وحشت داشته باشند . برگزاری مراسم های یادبود هر ساله , برای این اشخاص , اختلال ساز است . اتفاقات روزانه میتواند موجب تخیّلات یا این که تصوّرات ناخوانده ای شود . احتمال دارد اشخاص در گیر , خیلی زود خشمگین شوند و یا این که پرخاشگری نمایند . افسردگی , بدرفتاری های ذاتی یا نگرانی ها , احتمال دارد به همراه PTSDباشند .

تکنیک های کاهش استرس

تمرینات تنفسی ذهن/بدن , تمرین فیزیکی , یوگا , taichi , خود هیپنوتیزمی , ماساژ , و دارو فقط تعدادی از تکنیک های کاهش استرس می‌باشند که برای اختلالات اضطرابی بکار میروند . اشخاص بایستی این تکنیک های متعدد را امتحان نمایند و تشخیص دهند که آن‌ها به کدام روش میتوانند ادامه دهند چه بسا هنگامیکه برنامه آن ها پر جنب و جوش تر می شود .

چه می توان کرد؟

در‌حالتی که حس میکنید که هراس و اضطراب بر زندگی شما حاکم است و نشانه های آن , زندگی روزانه و روابط شمارا تحت تأثیر قرار میدهد , میتوانید شیوه های جلوگیری از آن را بیابید . واجب نمی‌باشد که با هراس زندگی فرمایید .

اختلالات اضطرابی معمولاً به کمک ترکیبی از داروها و رفتارْدرمانی ها , درمان میگردند . معمولاً این معالجه برای هر بیماری گوناگون است و به شدت نشانه ها و سطح عملکرد آن , بستگی دارد . داروهای مرسوم برای اختلالات اضطرابی , بازدارنده های انتخابی بازجذب سروتونین ( مثل پروزاک ) , ضد افسردگی های تری سیکلیک , بِنزودیازپینز یا این که بازدارنده های اُکسیداز مونوآمین است .

درصورتی که فکر‌می‌کنید‌ , به یک کدام از اختلالات اضطرابی دچار می باشید , خودتان درباره ی علامت ها فیزیکی و وضعیت های تولید کننده این نشانه ها , با دکتر معالج صحبت نمایید . دکتر میتواند معالجه بهتری را در اختیار شما قرار دهد و یا این که شمارا نزد متخصّصی بفرستد که آن متخصّص , بتواند به شما راهنمایی هایی بدهد که چگونه برای همیشه شما می توانید از بیماری تان رهایی پیدا کنید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
طراحی سایت
CLOSE
CLOSE