اضطراب یک عکس العمل طبیعی است که به مردمان کمک می نماید تا از عهده استرس مربوط به زندگی روزمره و حالت های دشوار برآیند . اگر چه , هنگامیکه در زندگی روزانه اضطراب غیر منطقی و زیاد شود , به یک ایراد تبدیل می شود . اختلالات اضطرابی امراض پزشکی جدی هستند که تقریباً 40 میلیون آمریکایی بالغ را متأثر می‌کنند این اختلالات زندگی اشخاص را با اضطراب تخریب کننده , نا امیدی , و هراس لبریز می نماید.
برخلاف اضطراب مختصر نسبتاً خفیف که با حوادث استرس زا , از قبیل یک سخنرانی تجاری , یک آزمون , یا این که یک مصاحبه شغلی تولید می شود , اختلالات اضطرابی مزمن و دردسرزا می‌باشند و می‌توانند به طور پیشرونده‌ای بدتر شوند.
اخبار عالی این است که اکثریت این اختلالات اضطرابی می‌توانند معالجه شوند و تحقیقاتی که بر خلق درمان‌ های تازه طراحی شده جهت کمک به اشخاص در گیر به اختلالات اضطرابی متمرکز می‌شوند منجر به زندگی مولد و رضایتبخش می شود.
درمان ها دربرگیرنده داروها, رفتار درمانی , و درمان ادراکی هستند ; تکنیک های تمدد اعصاب , تغییرات در شیوه معاش , رژیم سلامتی , آروماتراپی , ورزش , درمانهای گیاهی هم برای اضطراب سفارش گردیده‌اند.
موسسه ملی NIH سلامت ذهنی , تحقیق علمی درباره‌ی علل , تشخیص , معالجه , و پیشگیری از اختلالات اضطرابی و دیگر بیماریهای ذهنی را حمایت می‌نماید.
اختلالات اضطرابی , پیچیده می‌باشند و احتمالاً از ترکیبی از فاکتورهای ژنتیکی , رفتاری , محیطی , توسعه یافتگی و دیگر فاکتورها نتیجه می شود .هر مشکل اضطرابی مشخصات منحصر به فرد خودش را داراست , ولی آن ها تمامی از طریق موضوع معمول وحشت و هراس غیر منطقی زیاد با یکدیگر رابطه پیدا می نمایند .

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابیِ فراگیر ( GAD )

این اختلال , نوعی نگرانی اغراق آمیز , سوای علت واضح است که می‌تواند شخص را ضعیف سازد ; امّا به حدی نمیباشد که بازدارنده کار های شخص شود.
اکثر زمان ها به نظر می‌رسد که اشخاص دچار به GADنمی توانند استراحت نمایند و یا این که بخوانند و احتمال دارد دچار سرگیجه , تنگی نفس , حالت تهوّع , استفراغ , رعشه , کشش ماهیچه و سردرد بشوند

اختلال وحشت زدگی ( PD )

این مشکل , حس واهمه ناگهانی و غیر مترقبه‌ای را در اشخاص بوجود می‌آورد. شخص دچار به PD , هنگامی حس آرامش می‌نماید که از شرایط هایی که برای وی تولید هراس می‌نماید , دوری ورزد .
علامت ها پیدایش PD , عبارت است از : ضربان تند , دردهای سینه , تنگی نفس , سرگیجه , حالت تهوّع , حس کِرِختی , رعشه و واهمه از دست دادن کنترل یا این که واهمه مرگ.
افسردگی یا این که اعتیاد به مشروبات الکلی , اکثر وقت ها به همراه PDهستند ممکن است شایسته ترین روش پی بردن به اختلال وحشت زدگی , مطالعه و درک اختلالات اضطرابی است .

آگورافوبیا ( هراس مَرَضی از مکان های باز )

این اختلال , ضعیف ترین دسته مشکل اضطرابی است و هنگامی بروز می نماید که حمله های وحشت زدگی ( PD ) مانع کار های معمولی شخص شود.
چنین اشخاصی , از حالت هایی که تولید خوف می نماید ( مکان های نا مرتب , فروشگاه ها , پل ها و وسائط نقلیه همگانی ) , دوری می‌گزینند و خویش را بسیار محدود و در منزل , حبس می نمایند .

اختلالات اضطرابی

جمع هراسی ( SP )

هراس شدید از تحقیر در مکان های اجتماعی را جمعْ هراسی میگویند که شاید اشخاص دچار را از شرکت در میهمانی ها , صحبت در جمع , غذا میل کردن در رستوران ها یا این که چه بسا امضای چکی در جمع , باز دارد . برخلاف اشخاص خجالتی , اشخاص دچار به SP , از اینکه با دیگرافراد باشند , شم راحتی می‌نمایند.
با وجود این , کار های خاصی مثل قدم زدن در راهروی کلیسا , اضطراب را در آن ها تشدید می‌نماید . SP رابطه ها و کارها را مختل می‌نماید ; زیرا اشخاص در گیر از انجام دادن کار های خاصی رویگردان می‌باشند.

اختلالات وسواس پنداری ( OCD )

کارهایی همچون شستن دست ها , وارسی مکرر برخی از امور ( وسواس عملی ) , افکار نامطلوب و مداومی مثل واهمه از ارتکاب به اعمال خشونت آمیز , هراس از انجام دادن اعمال جنسی نفرت انگیز برای فرد , یا این که هراس از افکار متناقض با اعتقادات مذهبی شخصی ( وسواس فکری ) , از خصوصیت های اختلالات اضطرابی است.‌
بایستی دانست که عمل های ناخواسته , هر روز یک ساعت و چه بسا بیشتر از یک ساعت , وقت مارا تلف می نمایند و معاش روزمره مان را مختل می‌سازند .

اختلالات تَنِشیِ بعد از زخم ( PTSD )

این اختلال می‌تواند نتیجه یک رخداد ترسناک باشد و سبب می شود تا اشخاص در گیر , از ذهن ها و خاطرات خویش , وحشت داشته باشند.
برگزاری مراسم های یادبود هر ساله , برای این اشخاص , اختلال ساز است . اتفاقات روزانه می‌تواند موجب تخیّلات یا این که تصوّرات ناخوانده ای شود . احتمال دارد اشخاص در گیر , خیلی زود خشمگین شوند و یا این که پرخاشگری نمایند . افسردگی , بدرفتاری های ذاتی یا نگرانی ها , احتمال دارد به همراه PTSDباشند .

تکنیک های کاهش استرس

تمرینات تنفسی ذهن/بدن , تمرین فیزیکی , یوگا , taichi , خود هیپنوتیزمی , ماساژ , و دارو فقط تعدادی از تکنیک های کاهش استرس می‌باشند که برای اختلالات اضطرابی بکار میروند.
اشخاص بایستی این تکنیک های متعدد را امتحان نمایند و تشخیص دهند که آن‌ها به کدام روش میتوانند ادامه دهند چه بسا هنگامیکه برنامه آن ها پر جنب و جوش تر می شود .

چه می توان کرد؟

در‌حالتی که حس میکنید که هراس و اضطراب بر زندگی شما حاکم است و نشانه های آن , زندگی روزانه و روابط شمارا تحت تأثیر قرار میدهد , میتوانید شیوه های جلوگیری از آن را بیابید . واجب نمی‌باشد که با هراس زندگی فرمایید.اختلالات اضطرابی معمولاً به کمک ترکیبی از داروها و رفتارْدرمانی ها , درمان میگردند .
معمولاً این معالجه برای هر بیماری گوناگون است و به شدت نشانه ها و سطح عملکرد آن , بستگی دارد .داروهای مرسوم برای اختلالات اضطرابی , بازدارنده های انتخابی بازجذب سروتونین ( مثل پروزاک ) , ضد افسردگی های تری سیکلیک , بِنزودیازپینز یا اینکه بازدارنده های اُکسیداز مونوآمین است .
درصورتی که فکر‌می‌کنید‌ , به یک کدام از اختلالات اضطرابی دچار می باشید , خودتان درباره ی علامت ها فیزیکی و وضعیت های تولید کننده این نشانه ها , با دکتر معالج صحبت نمایید.
دکتر میتواند معالجه بهتری را در اختیار شما قرار دهد و یا این که شمارا نزد متخصّصی بفرستد که آن متخصّص , بتواند به شما راهنمایی هایی بدهد که چگونه برای همیشه شما می توانید از بیماری تان رهایی پیدا کنید