استرس ، زمانی را تصور کنید که قرار مهمی دارید اما  پشت فرمان در ترافیک سنگینی گرفتار شده اید  و می دانید که احتمالا دیر به مقصد می رسید ، دراین زمان مغز شما  دقایقی به تحلیل و بررسی میزان ترافیک و زمان می پردازد. به بیانی دیگر  هیپوتالاموس بعنوان برج کنترل کوچک در مغز شما تصمیم به ارسال سفارش می گیرد.

آزاد سازی هورمون های استرسزا در بدن

این هورمون های استرس همان مواردی هستند که واکنش ” مبارزه و یا پرواز ” را اصطلاحا در بدن آغاز می کنند و در نتیجه سرعت ضربان قلب و تنفس را در فرد بالا می برد . البته در مواقع اضطراری به عنوان یک واکنش محافظتی برای بدن عمل می کنند.

استرس خود را چگونه کاهش دهیم؟

استرس چیست ؟

استرس یک واکنش جسمی و روحی طبیعی نسبت به تجربیات مختلف زندگی می باشد . همه افراد گاها استرس را ابراز می کنند . هرکاری از مسئولیت های روزمره از کار و خانواده تا وقایع جدی در زندگی مانند مرگ یک دوست عزیز می توانند باعث استرس شود . در شرایط کوتاه مدت البته ، استرس می تواند برای سلامتی فرد مفید باشد. این می تواند به شما در مقابله با شرایط بالقوه جدی کمک کند.
بدن با آزاد کردن هورمون هایی که باعث افزایش ضربان قلب و تنفس فرد می شود به استرس پاسخ می دهد و عضلات فرد را برای پاسخگویی آماده می کند. کلینیک تخصصی آراکس مجهزترین ارائه دهنده ی خدمات زیبایی 
با این وجود اگر پاسخ استرس شما متوقف نشود و این میزان استرس بسیار طولانی تر از حد لازم برای زنده ماندن باقی بماند، می تواند تاثیری بر سلامتی شما بگذارد. استرس مزمن می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و بر شرایط آرامش عمومی فرد اثر بگذارد.

علائم استرس مزمن شامل موارد زیر می باشد:

 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • افسردگی
 • سردرد
 • بی خوابی
استرس خود را چگونه کاهش دهیم؟

چگونه می توان استرس را کنترل کرد ؟    

روش های مختلفی برای کنترل استرس وجود دارند که برای تمام افراد می توانند مفید واقع شوند. که این روش ها شامل :

 • اجتناب  از مصرف کافئین ، نیکوتین و الکل
  عدم مصرف و یا کاهش مصرف نیکوتین و نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل می توانند سبب کاهش استرس در فرد شود ، به دلیل اینکه این مواد محرک هستند باعث افزایش سطح استرس می‌شوند.
  مصرف زیاد الکل ممکن است باعث افسردگی شود و به دلیل اینکه نوعی محرک محسوب می‌شود در کنترل این مشکل مفید نمی باشد . بنا براین این نوع نوشیدنی ها را با آب ، چای گیاهی و آب میوه های ظبیعی جایگزین کنید تا بدن شما با شرایط بهتری با استرس کنار بیاید.
  به علاوه مصرف قند های تصفیه شده که بصورت پنهان در اکثر غذاها موجود می باشد را به حداقل برسانید و به طور کلی سعی کنید رژیم غذایی سالم ، متعادل و مغذی داشته باشید.
 • افراط در فعالیت های فیزیکی
  شرایط استرسزا باعث افزایش سطح هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن می شود و درهنگام تهدید سلامتی با ترشح این دو هورمون ، بدن را وادار به حفاظت می کند.
  ورزش های فیزیکی بعنوان جانشینی برای متابولیسم هورمون های استرس زا می باشد که بدن و ذهن را به حالت آرام تری باز می گرداند . وقتی فرد احساس استرس یا تنش می کند بهتر است در هوای آزاد کمی پیاده روی کند . همچنین بطور کلی هر شخص باید تلاش کند فعالیت های فیزیکی منظم را در کارهای روزمره خود بگنجاند زیرا سبب بهبود کیفیت خواب فرد نیز می‌شود.
 • خواب کافی
  کمبود خواب یکی از دلایل اصلی استرس می‌باشد. متاسفانه استرس باعث بد خواب شدن نیز می شود زیرا افکار درحال چرخش در مغز هستند و مانع احساس آرامش کافی حین خواب می شوند.دبجای استفاده از دارو باید تلاش کنید آرامش را قبل ازخواب بدست آورید.
  برای این منظور اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما یک واحد آرام و بدن یادآوری مواردی است که باعث استرس شما می شود ، به علاوه فکر کردن را متوقف کنید و به مغز خود فرصت دهید تا آرام شود.سعی کنید یک حمام آب گرم را چاشنی برنامه آخر روز خود کنید و در یک زمان واحد برای خواب آماده شوید تا بدن شما به یک روال ازپیش تعیین شده برسد.
 • تکنیک های آرامش بخشی را امتحان کنید
  هر روز سعی کنید با یک تکنیک کاهش استرس ، استراحت روزانه ای را تجربه کنید. روش های آزمایش شده زیادی برای کاهش استرس وجود دارد بنابراین چند مورد را امتحان کنید تا ببینید کدام برای شما بهتر است. مثلا خود هیپنوتیزم را امتحان کنید که بسیار آسان است و می تواند در هر کجا انجام شود. تکنیک دیگر که بسیار ساده می باشد تمرکز روی یک کلمه یا عبارتی که برای شما مفهوم مثبتی راایجاد می کند کلماتی مثل “آرام “، ” عشق ” و یا عبارتی مثل ” من در زندگی سزاوار آرامش هستم ” . روی آن ها تمرکز کنید
 • با شخصی صحبت کنید
  قطعا صحبت کردن با یک شخص در مورد احساستان می تواند به شما کمک کند؛ صحبت کردن با یک دوست یا یک فرد آموزش دیده  می تواند به دور کردن شما از افکار استرسزا و یا آزاد کردن فکر از برخی تنش های ایجاد شده کمک کند تا راه حل هایی برای استرس خود پیدا کنید.
 • تهیه یک دفتر برای طرح موارد استرس زا
  برای چند هفته از یک دفتر برای موارد استرسزای خود استفاده کنید. این یک ابزار موثر در مدیریت استرس می باشد زیرا به شما کمک می کند از موقعیت هایی که باعث استرستان می شود ، آگاه شوید. همچنین یادداشت کنید که چه کاری انجام داده اید و با چه کسانی معاشرت داشته اید که از آن تنش و استرس دورشده اید و چقدر در شرایط استرسزا موثر واقع شده‌اند. بیان این موارد به شما این امکان را می دهد که بتوانید ساز و کارهای مقابله ای را ایجاد کنید .
 • وقت خود را مدیریت کنید
  در بعضی مواقع همه ما از لیستی استفاده می کنیم مبنی بر انجام کارها ، که خود دلیل شایع استرس می‌باشد. باید پذیرفت که در یک بازه زمانی نمی توان همه کارها را انجام داد و شروع به اولویت بندی و گزیده کارهای خود کنید این کار به حفظ آرامش کمک بسزایی می کند.

برای مطالعه ی مقالات دیگر کلینیک تخصصی آراکس در زمینه های مختلف کلیک کنید.

استرس خود را چگونه کاهش دهیم؟