افرادی که خطر ابتلا به سرطان ریه را با توجه به سبک زندگی شان افزایش می دهند، ممکن است نیاز به غربالگری سالانه در رابطه با سرطان ریه را با استفاده از سی تی اسکن داشته باشند.
غربالگری سرطان ریه بطورکلی به افراد 55ساله و مسن تر پیشنهاد می شود که سال هاست مصرف سیگار بالایی دارند. در مورد خطر سرطان ریه با پزشک خود حتما مشورت کنید تا به این نتیجه برسید که آیا کاندید غربالگری سرطان ریه هستید یا خیر .

آزمایشاتی برای تشخیص سرطان ریه

اگر دلیلی برای اثبات وجود این بیماری وجود داشته باشد، پزشک می تواند تعدادی آزمایش را برای جستجوی سلول ها ی سرطانی و رد شرایط دیگر تجویز کند . آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد :

سرطان ریه ، تشخیص تا درمان

تست های تصویر برداری
تصویر اشعه ایکس از ریه های شما ممکن است توده یا گرده غیر طبیعی را نشان دهد . سی تی اسکن می تواند ضایعات کوچک در در ریه های شما را نشان دهد که ممکن است در پرتو نگاری تشخیص داده نشوند .

سایتولوژی خلط
اگر سرفه دارید و سرفه هایتان همراه با خلط می باشد ، بررسی خلط زیر میکروسکوپ می تواند بعضی اوقات وجود سلول های سرطانی را آشکار کند .

بایوپسی
نمونه ای از سلول های غیر طبیعی ریه می تواند به تشخیص سطح بیماری کمک کند . پزشک شما می تواند بیوپسی را به روش های مختلفی را انجام دهد ، از جمله :

  • برونکوسکوپی ، که در آن  پزشک شما نواحی غیر طبیعی  ریه های شما را با استفاده از یک لوله روشن که از گلوی شما به داریه های شما منتقل می شود ، معاینه می کند .
  • مدیاستینوسکوپی ، که در آن برش در پایه گردن فرد انجام می شود و ابزار جراحی در پشت استخوان سینه فرد قرار می گیرد تا نمونه های بافت از غدد لنفاوی گرفته شود .
  • بایوپسی با سوزن  که در آن پزشک شما ازتصاویر اشعه ایکس یا سی تی اسکن استفاده می کند ت یک سوزن از طریق دیواره سینه به بافت ریه منتقل شود و سلول ها ی مشکوک ر ا جمع کند . نمونه بایوپسی همچنین ممکن است از غدد لنفاوی یا مناطقی که سرطان در آن گسترش یافته است مانند کبد گرفته شود .

تجزیه و تحلیل دقیق سلول های سرطانی در آزمایشگاه انجام می شود و در نهایت نوع سرطان ریه مشخص می شود. نتایج آزمایش های پیشرفته می تواند ویژگی های خاص سلول های سرطانی را برای پزشک مشخص کند که می تواند در تعیین پیش آگهی نوع بیماری و در روند درمان به فرد کمک قابل توجهی می کند .

سرطان ریه ، تشخیص تا درمان

آزمایش هایی برای تعیین درجه سرطان ریه

پس از تشخیص این بیماری ، متخصص مربوطه برای تعیین مرحله سرطانی تلاش می کند تا بتواند با توجه به درجه سرطانی بودن ریه بهترین روش را برای درمان ببیماری تجویز کند . تست های مرحله ای ممکن است شامل روش های تصویر برداری باشد که به پزشک این امکان را می ده دکه شواهدی را مبنی بر شیوع سرطان در خارج از ریه های بیمار جستجو کند . این آزمایشات شامل ، CT، MRI، PET و اسکن از استخوان می باشد.
البته هر تست برای هر فرد مناسب نیست . درجه سرطان ریه از 0  تا 5 متغیر است و کمترین مراحل نشان دهنده سرطان محدود به ریه می باشد .در مرحله چهارم ، سرطان پیشرفته در نظر گرفته می شود که در مناطق دیگر بدن نیز شیوع می یابد .

درمان

برنامه درمانی برای فرد براساس چندین عامل ، از جمله سلامت عمومی ، نوع و مرحله سرطان تعیین می شود . در برخی موارد ممکن است فرد تمایلی نداشته باشد مراحل درمان را طی کند زیرا احساس کند عوارض جانبی درمان از مزایای بالقوه آن بیشتر است .با خدمات جوان سازی کلینیک آراکس جوان‌تر به‌نظر برسید.
روش های رفع سرطان ریه شامل زیر می باشد :

جراحی

  1. برداشتن بخش کوچکی از ریه که حاوی تومور است به همراه حاشیه ای از بافت سالم.
  2. برداشتن قطعه ای از بافت ریه ، اما نه یک لوب کامل .
  3. لوبکتومی که برداشتن کامل کل یک لوب می‌باشد
  4. پنومونکتومی که از بین بردن کل ریه است

در صورت محدود بودن سرطان به ریه ها ، ممکن است گزینه درمانی برای فرد عمل جراحی باشد . اما اگر سرطان پیشرفته و وسیع تری در فرد مشاهده شود ممکن است درابندا پزشک معالج شیمی درمانی یا پرتو درمانی را برای کوچک کردن سرطان توصیه کند و بعد از جراحی استفاده کند . همچنین اگر این احتمال وجود داشته باشد که بعد ازعمل نیز مقداری سلول سرطانی باقی بماند ، بعد از عمل نیز شیمی درمانی یا پرتودرمانی را تجویز کند .

سایر درمان ها

پرتو درمانی
از پرتوهای پر انرژی با استفاده از منابعی مانند X و پروتون برای ازبی ن بردن سلول سرطانی استفاده می کنند . برای مبتلایان به سرطان پیشرفته ریه ، ممکن است از پرتودرمانی قبل و همچنین بعد عمل استفاده شود که اغلب با شیمی درمانی بصورت ترکیبی انجام می شود.
اگر جراجی گزینه مد نظر پزشک نباشد شیمی درمانی ترکیبی و پرتو درمانی ممکن است اولین درمان برای فرد در نظر گرفته شود . همچنین در تسکین درد در مواردی که سرطان به بافت های دیگر گسترش یافته نیز کمک می کند .

شیمی درمانی
در شیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را ازبین می برد که انتقال داروها به بدن بصورت خوراکی یا تزریق وریدی انجام می شود که روند درمان اصولا چندماهه می باشد. همچنین از شیمی درمانی مانند پرتو درمانی برای تسکین درد در سرطان های پیشرفته استفاده می شود . کلینیک تخصصی آراکس مجهزترین ارائه دهنده‌ی خدمات زیبایی 

جراحی رادیولوژی
یک روش پرتودرمانی شدید است که ممکن است گزینه ای برای افراد مبتلا به سرطان ریه کوچک باشد که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند . همچنین ممکن است برای درمان سرطان ریه که در قسمت های دیگر بدن ازجمله مغز گسترش می یابد مورد استفاده قرار گیرد .

دارو درمانی
درمان دارویی هدفمند بر ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی تمرکز دارند که با مسدود کردن این ناهنجاری ها باعث مرگ سلول های سرطانی می شود .برخی از درمان های هدفمند فقط در افرادی کار می کنند که دارای سلول های سرطانی با جهش های خاص ژنتیکی هستند که در این شرایط با انجام آزمایش های مخصوص بررسی می شود که داروها بر سلول های سرطانی تاثیر گذار هستند یا خیر .

ایمونوتراپی
سیستم ایمنی بدن در برابر این بیماری ممکن است به سلول های سرطانی حمله نکنند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کند که سلول های سیستم اینی بدن را اصطلاحا کور می کنند . اما با انجام ایمونوتراپی در این فرآیند ایجاد اختلال  و سبب فعال شدن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان می شود.

برای مطالعه ی مقالات دیگر کلینیک تخصصی آراکس در زمینه های مختلف کلیک کنید.

سرطان ریه ، تشخیص تا درمان