فیلر چیست؟

پوست صورت معمولا بعد از سی سالگی، دچار روند پیری و نشانه های آن می شود. در این دوره پوست شروع به چروک شدن می کند و شیارهایی بر روی آن ایجاد می شود. هرچند ژنتیک و سبک زندگی فرد تاثیر مهمی بر سرعت و میران پیری پوست دارد، اما برای کاهش و جلوگیری از پیر شدن، فیلرها می توانند روش درمانی مناسبی باشند. استفاده از فیلر ها یک درمان سریع برای جلوگیری از چروک شدن پوست، و همراه با ظهور نتایج بلافاصله پس از انجام تزریق فیلر می باشد.
فیلرها مواد تولید شده بصورت مصنوعی هستند که به منظور پر کردن چین و چروک ها یا افزودن حجم به بافت های مختلف و تغییر در حاشیه های صورت و استفاده می شوند. مواد تزریقی به طور طبیعی در پوست و دیگر بافتهای ما وجود دارند. بنابر این خطر انتقال بیماری صفر و خطر ایجاد حساسیت بسیار اندک می باشد.

ابتدا پزشک متخصص فرد را معاینه و نواحی از پوست و صورت را که نیاز به بازسازی دارد ارزیابی کرده، سپس نقاط خاصی در صورت را علامت‌گذاری می‌گردد، محل‌های تزریق توسط یک ماده‌ ضد میکروبی پاک شده و با بی‌حس کننده موضعی بی‌حس می‌گردد. انجام تزریق در هر ناحیه فقط چند دقیقه طول می‌کشد، سپس نواحی علامت گذاری شده پاک و محل تزریق به کمک یخ سرد و توسط پزشک ماساژ داده می‌شود.
اگرچه که اصلاح خطوط و چروک‌های عمیق و اسکار‌ها نیاز به تزریق‌های متعدد داشته و با یک جلسه و یا مقدار کم فیلر نتایج کاملا قابل قبول بدست نمی‌آید.

کاربرد های فیلر یا ژل:

پرکردن محل چربی های از دست رفته در ناحیه خط خنده، خط اخم و گونه، پر کردن فرورفتگی های ناشی از زخم ها و جای جوش، متقارن کردن دو نیمه غیر متقارن صورت، حجم دادن به قسمت‌هایی مانند لب، گونه یا چانه برای زیباترکردن صورت.

فیلر
فیلر

انواع فیلر

فیلرهای موقت (قابل جذب): شامل فیلرهای اسید هیالورونیک، فیلرهای کلاژن، کلسیم هیدروکسی لاپاتیت و تحریک کننده‌ های کلاژن، اثرات موقت ایجاد می‌کنند، زیرا این فیلرها می‌توانند توسط بدن جذب شوند. این نوع از فیلرها به طور معمول برای برجسته کردن لب، برجسته کردن گونه، از بین بردن چروک های پوست استفاده می‌شود و نتایجی بسیار طبیعی را ایجاد می‌کند. این نوع از فیلر ها، اغلب دارای ماندگاری 6-12 ماه هستند.

فیلر های دائم (غیر‌قابل جذب) : فیلر های دائمی‌، که از ترکیبی از کلاژن گاوی و ذرات پلیمر ساخته می‌شوند، اثرات دائمی و طولانی مدت‌تری ایجاد می‌کنند. که تا کنون فیلر های پرکننده دائمی تولید نشده است که فاقد عارضه باشد و تمامی فیلر های پرکننده های دائمی فرد مورد استفاده را در معرض خطراتی چون جابه جایی فیلر قرار می دهند.
حتی در صورت تخلیه فیلر دائمی توسط پزشک ، پوست دچار پستی و بلندی و حالت غیر یکنواخت می شود .این یکی از مهمترین عواض تزریق فیلر می باشد. با افزایش سن برخی بافت ها تحلیل رفته و برخی از نواحی صورت دچار افتادگی می گردند و فیلر دائم ممکن است در جای مناسبی قرار نگیرد.

توجه داشته باشید در اختلالات خونریزی دهنده، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های عصبی عضلانی، افراد مبتلا به اختلالات اتو ایمون و آلرژیک به مواد تزریقی، همچنین در دوران بارداری و شیردهی نباید تزریق انجام شود.

مزایا و معایب فیلر

مزایای تزریق فیلر یا ژل:

تزریق ژل و پرکننده های بافتی سریع انجام می شود و حداکثر به استفاده از یک بی حسی موضعی نیاز دارند. نتایج فوری مشخص می شوند.

معایب تزریق فیلر یا ژل:

برخی افراد ممکن است به این محصولات حساس باشند و تورم و کبودی را بدنبال تزریق تجربه نمایند.
عفونت و کبودی: همیشه احتمال عفونت و کبودی در محل تزریق وجود دارد. با ضد عفونی کردن پوست در حال ترمیم، طبق نظر و دستورالعمل‌های جراحی زیبایی‌ می‌توان از عفونت جلوگیری کرد. کبودی بعد از تزریق نیز طبیعی است؛ زیرا یک سوزن در قسمت‌های حساس صورت فرو می‌رود. اما تا زمانیکه همه چیز تحت کنترل باشد مشکلی نیست، و کبودی باید در عرض یک هفته برطرف شود.
واکنش آلرژیک: برخی اوقات تزریق فیلر با بروز واکنش آلرژیک همراه است، بخصوص هنگامی که از فیلرهای دائمی استفاده می شود. چنانچه بعد از تزریق فرد دچار قرمزی طولانی مدت، خارش یا التهاب در محل تزریق شود، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کند.
برجستگی‌ها و توده‌های ناخوشایند: برجستگی‌ها و توده‌های ناخوشایند، زمانی اتفاق می‌افتند که پزشک فیلرها را در محل اشتباهی تزریق کرده باشد، یا فیلر آنقدر سطحی در زیر پوست تزریق شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باشد. اگر فیلر موقت تزریق کرده‌اید و برجستگی دارید، چاره‌ای نخواهید داشت جز اینکه تا زمانیکه بدن فیلر را جذب کند و ظاهر ناهموار پوست صاف شود، صبر کنید. اگر فیلر دائمی تزریق کرده‌اید، این اثر دائمی خواهد بود
پرکردن بیش از حد: مواردی وجود دارد که در آن بیماران در استفاده از درما فیلرها زیاده روی می‌کنند. چنانچه از فیلرهای موقت استفاده شده باشد میزان زیادی از آن بعد از مدتی جذب می شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما افرادی که فیلرهای دائمی‌ تزریق کرده‌اند، برای رفع این اثرات فیلرها باید یک جراحی اصلاحی انجام شود.