لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد و یا لیزر برداشتن مو دستگاهی است که فرایند از بین بردن مو‌های ناخواسته یا موهای زائد را با استفاده از قرار گرفتن در معرض پالس لیزر نور انجام می‌‌دهد و منجر به از بین بردن فولیکول مو و عدم رشد مجدد مو می‌‌شود. لیزر در رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می‌شود، جذب شده و سبب تخریب سلول‌های سازنده مو می‌شود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیم‌تر و مشکی‌تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود.

افرادی برای لیزر موهای زائد مناسب تر هستند که پوستی روشن اما مویی مشکی و ضخیم دارند که بهترین نتیجه را می‌گیرند. هرچند که با پیشرفت‌هایی که در زمینه لیزر و روش‌های سرد کردن پوست به وجود آمده است بیمارانی که پوست های تیره تر دارند را هم می‌توان به شکل موثری درمان کرد.

عوارض لیزر موهای زائد

این روشی بدون عوارض است که تنها خطراتی همچون سوختگی خفیف پوست دارد. که چنانچه فردی متخصص با استفاده از دستگاه‌های استاندارد این درمان را برای فرد انجام دهد احتمال سوختگی به حداقل می‌رسد ولی به صفر نمی‌رسد. در بهترین مراکز درمانی لیزر در دنیا نیز امکان سوختگی یا لک وجود دارد.

همچنین لیزر هیچ گونه عارضه‌ایی همچون ناباروری، سرطانزایی و یا اختلالات هورمونی را به دنبال ندارد.اما دو تا سه ماه قبل و بعد از انجام لیزر، فرد باید از برنزه کردن در سولاریوم و یا آفتاب گرفتن خودداری کند.
اگر فردی بدون اطلاع از بارداری‌ اش، لیزر انجام دهد، جای نگرانی نیست و مشکلی برای جنین پیش نمی‌‌آید. اما توصیه می شود از انجام لیزر در این دوره اجتناب شود چرا که اگر عاضه‌ای مثل سوختگی در فرد رخ دهد، امکان ترمیم آن در بارداری طولانی‌ تر است.

استفاده از هر نوع محصولات پوستی لایه ‌بردار بعد از انجام لیزر موهای زائد ممنوع است. استفاده از محصولات لایه‌ بردار به خاطر حساس‌‌تر شدن پوست پس از درمان می‌‌تواند باعث ایجاد درد و التهاب احتمالی در پوست بیمار شود.

لیزر موهای زائد