لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن از روش های جراحی زیبایی است که به منظور فرم دهی و کاهش سایز انجام می شود. به عبارتی دیگر لیپوساکشن به منظور کاهش وزن انجام نمی‌شود و برای خارج کردن موضعی بافت چربی انجام می شود که منجر به تغییر شکل مناطق خاصی از بدن و افزایش رضایت فرد از تناسب اندام خود می‌شود.
هدف از انجام لیپوساکشن زیبایی است و مناسب کسانی است که مایل به تغییر فرم بدن خود هستند.

نحوه ی انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن پیوسته، سلول‌های چربی را حذف و بدن را تغییر شکل می‌دهد. از طریق برش‌های کوچک 3-4 میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی های عمقی برداشته می‌شوند.
لوله‌های فلزی باریک از جنس استیل به نام کانول می‌باشند. کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق یک برش کوچک وارد پوست می‌شود. حذف چربی انجام شده است به عنوان کانول مکش تونل کوچک از طریق لایه های چرب ایجاد می‌کند.لیپوساکشن را می‌توان در هر دو جنس مردان و زنان انجام داد.
معمولاً لیپوساکشن برای کسانی توصیه می‌شود که با تغییر سبک زندگی به نتایج مطلوب دست نیافته‌اند. در این عمل چربی ‌هایی برداشته می‌شود که در برابر ورزش و رژیم مقاوم هستند. هنگامی که وزن فرد افزایش می‌یابد، سلول‌های چربی در اندازه و حجم افزایش می‌یابند. لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در مناطق جدا شده کاهش می‌دهد.

انواع مختلفی از روش‌های بیهوشی در لیپوساکشن به کار می‌رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کم انجام شود، بی حسی موضعی کفایت می کند، اما در صورت تمایل بیمار، به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده می‌شود. در برخی موارد خصوصا با حجم‌های بالای لیپوساکشن، بیهوشی عمومی کاربرد دارد.

معمولا مناطق زیر از بدن جهت درمان لیپوساکشن مورد نظر هستند

شکم،‌ پشت‌ باسن، قفسه سینه، بین زانوها، لگن، پهلو‌ها،‌ ناحیه گردن و زیر چانهبالای آرنج‌ها

لیپوساکشن

عوارض احتمالی و نکات مهم

رعایت نمودن رژیم غذایی پس از لیپوساکشن بسیار در نتیجه تاثیرگذار است، و همچنین برای کاهش تورم ها باید از مصرف غذاهای پرنمک و چرب اجتناب کرد. استفاده از مواد فیبردار تاثیر به سزایی در پیشگیری از یبوست دارد، بنابر این توصیه می‌شود برای اینکه فرد پس از انجام جراحی لیپوساکشن به یبوست مبتلا نشود، از رژیم غذایی پر فیبر استفاده نماید، هم چنین اشخاصی که در نواحی ران یا شکم دچار چاقی هستند فعالیت های ورزشی منظم داشته باشند تا از ذخیره‌ی چربی در سلول‌های باقیمانده‌ی این ناحیه جلوگیری می‌شود.

هر نوع عمل جراحی زیبایی از جمله لیپوساکشن می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که در صورتی که در کلینیک ها و بیمارستان های معتبر و توسط جراحان متخصص انجام شود، احتمال بروز عوارض بسیار کم است. برخی از خطرات لیپوساکشن، عفونت، واکنش به بیهوشی، لخته شدن خون و از دست دادن مایعات بدن می‌باشد. خطرات کمتر جدی لیپوساکشن عبارتند از ایجاد زخم و کبودی، بی‌ حس شدن پوست، مشکلات خفیف مثل ایجاد تغییر در رنگدانه‌های پوست.

عوارض احتمالی ناشی از لیپوساکشنعبارتند از:

 • عفونت
 • واکنش حساسیت ‌زا به دارو یا بیهوشی
 • ایجاد لخته خون یا چربی
 • از دست رفتن زیاد آب بدن
 • انباشته شدن خون در نواحی تحت عمل
 • سوختگی ناشی از سایش و حساسیت
 • چنانچه جراح تبحر و توانایی کافی در انجام عمل جراحی لیپوساکشن را نداشته باشد، ممکن است بیمار دچار آمبولی ریه ( لخته شدن خون در عروق) شود، که می‌تواند بسیار خطرناک باشد، از این رو انتخاب جراح متبحر بسیار اهمیت دارد.
 • کسانی با پوست شل و ترک خورده دارند و یا کسانی که اندازه چربی خارج شده از بدن آن ها بسیار زیاد باشد، احتمال شلی و افتادگی پوست وجود دارد و بیمار بعد از لیپوساکشن نیاز به چند جلسه اصلاحی برای درمان شلی و افتادگی پوست خود دارد.
 • افرادی که به طور معمول از آسپیرین و داروهای ضد التهاب استفاده می‌کنند باید حداقل دو هفته قبل از عمل هیچ دارویی مصرف نکنند.
 • خانم ها پیش از عمل از داروهای ضدبارداری استفاده نکنند.
 • بیمارانی که مبتلا به کم خونی هستند باید از یک ماه قبل از عمل از مکمل های آهن استفاده کنند.