مزو تراپی مو

اغلب افراد روزانه به طور میانگین 50 تا 100 تار موی سر خود را به دلیل ریزش از دست می‌دهند، اما این میزان از ریزش مو کاملا طبیعی است و از نظر ظاهری هم به چشم نمی ‌آید. از طرف دیگر بعضی افراد ممکن است دچار ریزش شدید موی سر شوند و لکه‌های طاسی یا کچلی بزرگ و ناخوشایندی روی سرشان ایجاد شود. به‌نظر می‌رسد علل عمده‌ی ریزش مو در افراد مختلف کمبود مواد مغذی مناسب، کاهش جریان خون به پوست سر و عدم تعادل هورمونی در اطراف فولیکول‌ها همچون تولید بیش ‌از حد هورمون DHT است.

مزوتراپی از روش های غیر تهاجمی زیبایی است که با تزریق موضعی موادی غنی از مواد معدنی، آمینواسیدها، آنزیم ها و ویتامین ها مستقیما به پوست سر تزریق می‌شود. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. در این روش از سرسوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود (ماده درمانی که در طول درمان تزریق می‌شود بستگی به علت ریزش مو دارد)، که از طریق فرایندهای بسیار منجر به مهار ریزش مو و همچنین افزایش تراکم و حجم موها می شود

از جمله:

  • برقراری تعادل هورمونی و کاهش اثرات هورمون DHT.
  • گردش خون در پوست سر را افزایش می‌دهد.
  • منجر به تشکیل فولیکول های جدید مو می‌شود.
  • رشد موهای جدید را افزایش می‌دهد.
  • منجر به ضخیم شدن تار موها می‌شود و همچنین از شکستگی موها جلوگیری می‌کند.
  • با بهبود بافت آسیب دیده سر منجر به افزایش تراکم و حجم مو می‌شود.

مزوتراپی از روش های درمانی بسیار پرطرفدار است، زیرا علاوه بر تاثیرات چشمگیر این روش در درمان مشکلات مو این روش درمانی کاملا بی خطر و ایمن است. با بی حسی و بدون بیهوشی انجام می‌شود و از آن‌جایی که ماده‌ی تزریقی به طور کلی حاوی ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد سازگار با بافت مو است، عوارض جانبی و یا واکنش های آلرژیک را به دنبال ندارد.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چگونه تاثیر می گذارد؟

طبق نظر پزشکان متخصص، نتیجه و عوارض مزوتراپی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال درمان کم‌پشتی و ریزش مو سکه‌ای و آلوپسی ژنتیکی از طریق مزوتراپی برای برخی با نتایج مثبت همراه است و برای برخی نتیجه‌ای ندارد. مزوتراپی به منظور رشد مو انجام می شود که شامل تزریق مایع غنی از مواد مغذی در لایه مزودرم پوست سر (لایه زیر اپیدرم که به عنوان یک اتصال بین لایه چربی و بافت پوست عمل می کند) است.
سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق ماده مزوتراپی، سوراخ‌های ریزی در پوست سر ایجاد می‌کنند، که این محرک یک فرایند التیامی است که در آن کلاژن و الاستین تولید می‌شود. از آنجا که سوراخ‌های ایجاد شده خیلی ریز هستند، آسیب قابل توجهی به کلاژن موجود وارد نمی‌شود و بنابراین تشکیل کلاژن جدید تنها سطح کلاژن موجود را افزایش می‌دهد. از این روش همچنین برای تحریک رشد موی سر بعد از حذف DHT نیز استفاده می‌شود.
ترکیبات فعال تزریق شده منجر به واکنشی در مزودرم می‌شوند که به فرایند درمان عارضه، کمک می‌کند. در اینجا، کیفیت محصول مورد استفاده اهمیت بسیار زیادی دارد.
اساس ماده درمانی مورد استفاده در طول درمان، بستگی به علت ریزش مو دارد. از آنجایی که این ماده به طور کلی حاوی ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد سازگار با بافت است، این درمان با توجه به عوارض جانبی و یا واکنش های آلرژیک در نظر گرفته می شود.

ملزومات دوره مزوتراپی مو

یک هفته قبل از شروع دوره از خوردن آسپیرین یا هر گونه داروی ضدالتهاب دیگر خودداری شود. استفاده از این داروها احتمال خونریزی و کبودی در حین تزریق را افزایش می‌دهد.

چه کسانی باید از انجام مزوتراپی مو خودداری کنند:

با این حال، افراد مبتلا به بیماری های پوستی، التهاب پوستی، دیابت، هموفیلی و حاملگی نباید این درمان را انتخاب کنند، زیرا ممکن است سلامت آن‌ها را به خطر بیندازد

یک جلسه مزوتراپی مو بسته به ناحیه ی درمان حدود 15 تا 20 دقیقه زمان می‌برد. و بعد از جلسه ی تزریق فرد می تواند فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهد. نتایج حاصل از تزریق متناسب با هر فرد متفاوت است و می تواند در برخی افراد تاثیرگذارتر باشد.
یک دوره ی درمانی ایده آل با بهترین نتیجه بین 4 تا 8 جلسه تزریقی زمان می‌برد که متناسب با میزان آسیب دیدگی و تراکم موها تغییر می‌کند. فولیکول های مو به طور پیوسته نیاز به تغذیه دارند، از اینرو چنانچه مشکل ریزش یا کم‌پشتی مو با یک دوره مزوتراپی حل نشود و عاملی که باعث جلوگیری از جریان خون و تغذیه طبیعی فولیکول‌های مو می‌شود همچنان وجود داشته باشد، باید خونرسانی و تقویت موها به طور مصنوعی باز هم ادامه پیدا کند. در این صورت معمولا عمل مزوتراپی حداقل یک تا دو بار در سال انجام می‌شود.