تصور کنید کاسه‌ای پر از کلم بروکلی بخارپز پیش روی شماست ، آن را انتخاب می کنید  یا سراغ چیزبرگر دوبل می‌روید ؟ البته که این آگاهی را دارید که کلم بروکلی بسیاربرای شما مفید است اما سوال این است که واقعا چقدر مفید است ؟ ارزش این را دارد که چیزبرگر را رها کرده و به سراغ بروکلی بخارپز بروید؟ پاسخ مثبت است.
برخی از مواد غذایی خاصیت های ضد سرطان را نشان می دهند، اگرچه هنوز کسی نمی تواند بصورت  مطلق اعلام کند که می تواند روند رو به جلوی متاستاز را متوقف کند .با این حال ، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که رژیم غذایی  و مواد غذایی پر از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ کلید اصلی مقابله با بیماری های قلبی ، دیابت و احتمالا سرطان می باشد .

آنتی اکسیدان و فیتو شیمیایی ها در مقابل سرطان  

ویتامین ها

شما در مورد آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C ، لیکوپن و بتاکاروتن که در بسیاری از میوه و سبزیجات وجود دارد قطعا شنیده اید.
مطالعات نشان می دهد افرادی که وعده های غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات استفاده می کنند ، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند.استادیار جانس هاپکینز بلومبرگ می گوید، بنظر می رسد انواع مواد شیمیایی در گیاهان ،معروف به فیتوشیمیایی ها علاوه بر حفاظت از سلول ها در برابر ترکیبات مضر موجود در غذا ،از آسیب و جهش های سلولی نیز جلوگیری می کند.
وندی دیمارک-وانفرد، مدیر پیشگیری و کنترل سرطان در مرکز جامع سرطان دانشگاه آلاباما می گوید ، رژیم هایی که بتواند از بروز سرطان جلوگیری کند ، مواد غذایی سرشار از ؛ میوه ها ، سبزیجات ، ماهی ها  و غلات می باشد

مواد غذایی پیشگیری کننده از سرطان

شاخص وزن

البته وزن افراد  نیز فاکتور مهمی می باشد. در نتیجه محدوده وزن باید استاندارد باشد. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان مری ، سرطان سینه پس از یائسگی، سرطان کولورکتال ، سرطان آندومتر ، سرطان تخمدان  را افزایش می دهد. یک بررسی جامع از هزاران مطالعه در سازمان جهانی بهداشت و بنیاد پیشگیری از سرطان در آمریکا تاکید می کند  که مواد غذایی با سطح کالری و چربی پایین از نظر خواص آنتی اکسیدانی به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند به علاوه به رژیم غذایی با منشاء گیاهی در کنار فعالیت فیزیکی افراد جهت حفظ وزن نرمال ،تاکید دارد.

منابع غذایی که باید برای جلو گیری از سرطان استفاده کنیم ؟

سیر

سیر معدن مقابله با بیماری ها ؛ ترکیبات خاص درون سیر که باعث بوی بد آن می شود بشدت از سرطان جلوگیری می کند همچنین باعت تسریع ترمیم DNA می‌شود و سلول های سرطانی را از بین می رود. علاوه براین سیر با هلیکوباکتر پیلوری (از دلایل زخم و سرطان معده ) مبارزه می کند. تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان معده ، روده بزرگ ، مری ، لوزالمعده ، و پستان را کاهش می دهد.
سازمان بهداشت جهانی برای حفظ سلامتی توصیه می کند که بزرگسالان روزانه میخک و سیر را خرد کرده ، پخته و قبل از غذا میل کنید. سیر منبع آلیوم می باشد اما پیاز ، تره فرنگی ،و پیازچه نیز ممکن است از سرطان معده جلوگیری کنند .

مواد غذایی پیشگیری کننده از سرطان

کلم

نیروگاه فیتو شیمیایی ؛ کلم بروکلی و سایر سبزیجات مشابه مانند کلم و گل کلم حاوی مواد فیتو شیمیایی بنام گلوکوزینولات ها هستند که آنزیم های محافظتی تولید می‌کنند . هنگامی که کلم بروکلی وارد بدن می شوند، آنزیم ها فعال می شوند.
یکی از آنزیم های محافظتی، سولفورافان می باشد که در جوانه کلم بروکلی و گل کلم موجود می باشدو کلم بروکلی بهترین منبع این ترکیب خاص است . این ماده  خطرابتلا به سرطان را کاهش می دهد، از سم زدایی مواد مضر (آلاینده های محیطی ) در بدن گرفته تا بعنوان نوعی ماده ضد میکروبی در اندام های گوارشی باعث مهار هلیکو باکتر پیلوری می شود. براساس بررسی صدها مطالعه بالینی که برای صندوق جهانی تحقیقات سرطان انجام شده خانواده کلم بیشترین محافظت در برابر سرطان های پروستات ، ریه ، روده بزرگ ، سینه ، مثانه ، کبد ،دهان، مری و معده رادارد.

گوجه فرنگی

سلاح بالقوه علیه سرطان پروستات؛ رنگ قرمز در گوجه فرنگی آن ها را به سلاح بالقوه ای دربرابر سرطان پروستات و بیماری های قلبی تبدیل می کند . این رنگ قرمز ازیک فیتوشیمیایی بنام لیکوپن که یک آنتی اکسیدان قدرتمند می باشد و بیشتر در گوجه فرنگی متمرکز است ، ناشی می شود.
مطالعات متعددی نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از لیکوپن با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. لیکوپن باعث توقف رشد سرطان در  سینه، ریه ، و آندومتر می شود.
همچنین محققان می گویند که لیکوپن سلول ها را از آسیب هایی که می تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به سرطان شود ، محافظت می کند . به بیان دیگر لیکوپن با تداخل در رشد غیر طبیعی سلول ، رشد تومورها را متوقف می کند . هندوانه و فلفل قرمز و گریپ فرود نیز منبع خوبی از لیکوپن است

توت

سرشار از آنتی اکسیدان ؛ توت ها قدرت محافظت در برابر بیماری های قلبی و آلزایمر، همچنین پیشگیری از سرطان را برای بدن فراهم می کند؛ عصاره توت ها رشد سلول های سرطانی را کند می کنند.
البته در خانواده توت ها عصاره توت فرنگی و تمشک سیاه بیشترین تاثیر بر روی سلول های سرطانی به خصوص سلول های سرطانی روده بزرگ را دارد. توت فرنگی و تمشک سرشاراز آنتی اکسیدان هایی مانند الاجیک اسید (یک ماده شیمیایی گیاهی ) و فلاونوئیدها می باشند.
اسید الاجیک با خاصیت ضد سرطانی و احیای آنزیم ها  جهت کند شدن رشد تومور نقش موثری در مهار بیماری های مانند سرطان پوست ، مثانه ، ریه ، مری و سینه ایفا می کند. بلوبری ها نیز از قدرتمند ترین آنتی اکسیدان ها هستند که مملو از آنتوسیانین ها می باشند و باعث کاهش التهاب نیز می شوند .

هویج

یکی از آسان ترین سبزیجات برای دوست داشتن ؛ هویج مملو از مواد مغذی وبتاکاروتن که ضد بیماری می باشد . دانشمندان معتقدند که آنتی اکسیدان ها غشای سلولی را در برابر آسیب سموم محافظت کرده و رشد سلول های سرطانی را کند می کند.
همچنین وجود مواد فیتوشیمیایی مختلف در هویج  جهت مغابله با سرطان های سینه ،مری ، معده ، روده بزرگ را تایید کردند. برخی تحقیقات نشان می دهند که هویج در برابر ویروس( HPV ) عامل سرطان دهانه رحم مقابله می کند.
براساس گزارشاتی در ژورنال کشاورزی و مواد غذایی در انگلستان بسیار ضروری است بدانیم که هویج پخته شده آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به خام برای انسان تامین می کند . با خدمات جوان سازی کلینیک آراکس جوان‌تر به‌نظر برسید.

اسفناج

یک منبع فوق العاده کاروتنوئید؛ اسفناج سرشار از لوتئین و ناکزانتین نیز می باشد ،کاروتنوئید ها ، مولکول های ناپایدار بنام رادیکال های آزاد را قبل از آسیب رساندن به بدن شما حذف می کنند که در اسفناج و سایر سبزیجات دارای برگ سبز تیره نیز یافت می شوند.
این ماده فوق العاده باعث پیشگیری از سرطان های ریه ، کولورکتال ، تخمدان ، آندومتر و مری می شود. شما در هر برگ سبز نیروگاه تغذیه ای داربد که شامل فولات و فیبر نیز می باشند. براساس یافته های محققان فولات موجود در اسفناج  به بدن شما در تولید سلول های جدید و ترمیم DNA  کمک می کند.
مصرف اسفناج برای خانم ها در دوره بارداری بسیار مهم می باشد زیرا فولات موجود در اسفناج می تواند از نقص لوله های عصبی در جنین در حال رشد جلوگیری کند .

غلات

مفید برای کل بدن ؛ غلات حاوی فیبر زیادی هستند که برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ اثربخشی بسیار خوبی دارد.
همچنین غلات حاوی لیگنان ها و ساپونین ها هستند که بعنوان آنتی اکسیدان می توانند از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کنند.
بعلاوه وجود کنجد تخم کتان و سبوس این خاصیت را بیشتر می کند. بنابراین از این غذاهای فوق العاده مصرف کنید تا شانس خود را در مقابل سرطان و به حداکثر رساندن سلامتی خود بیش از حد افزایش دهید.

برای مطالعه ی مقالات دیگر کلینیک تخصصی آراکس در زمینه های مختلف کلیک کنید.

مواد غذایی پیشگیری کننده از سرطان