ویروس یک عامل عفونی کوچک می‌باشد که فقط  در داخل  سلول های زنده یک ارگانیسم  زندگی می‌کنند. از آن‌جا که دارای ژن هستند اما ساختار سلولی ندارند ، بنابراین ویروس ها متابولیسم خاص خود را ندارند و برای زنده ماندن و تکثیر به سلول‌های میزبان نیاز دارند.  هنگامیکه به یک ویروس آلوده شده‌اید یک سلول میزبان می‌تواند هزاران نسخه از ویروس را تکثیر دهد .ویروس ها در اثر انتخاب طبیعی ، جهش های ژنتیکی را به راحتی رقم می‌زنند .درفرآیندی بنام رانش آنتی ژنیک جهش‌ها ایجاد می‌شوند.تغییر آنتی ژنی هنگاهی اتفاق می‌افتد که تغییر عمده‌ای در اثر نوترکیبی در ژنوم ویروس ایجاد شود و این مزیت تکاملی برای ویروس ها می‌باشد که سبب مقاومت در برابر داروهای آنتی ویروس می‌شود .

ویروس کرونا

ویروس‌ها مکانیسم های مختلفی دارند که توسط آن ها بیماری در ارگانیسم ایجاد می‌شوند و  تا حد زیادی به گونه های ویروسی بستگی دارد .

کلمه “corona” در زبان لاتین به معنی تاج می‌باشد. در زیر میکروسکوپ ، این ویروس ها مانند دایره‌ای هستند که شاخه‌هایی  از سطح آن خارج شده اند . علت نامگذاری نیز شکل آن می‌باشد . کرونا ویروس ها (CoV) خانواده‌ای بزرگی هستند که دارای گونه‌های مختلف می‌باشند و (zoonotic) هستند بدین معنی که بین انسان و حیوانات منتقل می‌شوند و می تواند سبب بیماری زایی معمولی مثل سرماخوردگی‌های رایج گرفته تا بیماری های شدید‌تر مانند سندرم تنفسی شود و حتی مرگ شوند .

تاریخچه

تحقیقات و جزئیات انتشار یافته درسال   2002  برای اولین بار سبب درمان  سویه‌ای از این خانواده بنام SARS-CoV که از گربه به انسان منتقل شده بودو چندین نوع دیگر ازین گونه ها مانند  MERS-CoV که از شتر به انسان انتقال یافته بود و باعث بیماری زایی شده بود ، شده‌اند اما گونه جدید که طی 1ماه گذشته مشاهده شده است با نام  nCoV شناخته می‌شود  و منشا آن شهر ووهان چین می‌باشد که درحال حاضر بسرعت انتشار می‌یابد و نگرانی سازمان بهداشت جهانی و کشورهای مختلف را به همراه داشته است .

ویروس کرونا

نشانه های ویروس چیست ؟

این ویروس باعث ایجاد تب و مشکلات تنفسی برای فرد می شود مثل : سرفه خشک ، مشکل در تنفس و همچنین می‌تواند باعث ایجاد اسهال ،  درد در بدن  و تب نیز شود .

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت این علائم در موارد شدیدتر می‌تواند سبب بروز ذات الریه ، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود .

آیا هر فردی که تب دارد باید برای ویروس کرونا مورد آزمایش قرار بگیرد ؟

علائم این بیماری ممکن است همانند علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا به نظر برسد ، اما بر اساس دستورالعمل‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در سازمان جهانی بهداشت ، مراقبت‌های بهداشتی و غربالگری را فقط برای افرادی که در تماس با منشا بیماری و یا افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند انجام می‌دهند ، که با آزمایش تشخیصی مبتنی بر توالی یابی ژنتیک ویروس می باشد .

چه افرادی بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند ؟ 

کمیته اضطرار سازمان بهداشت جهانی در مورد کرونا ویروس در 22 ژانویه اعلام کرد که ” تقریبا سه چهارم موارد تایید شده در افراد بالای 40 سال به این بیماری مبتلا شده‌اند ، همچنین  در مواردی که فوت کرده‌اند، بسیاری از آن‌ها دارای شرایط قابل توجهی بودند. مانند بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت اما در میان آن ها افراد جوان و سالم تر کمتر فوت شده اند .  “

چه درمانی برای این نوع ویروس توصیه می‌شود؟

با توجه به گزارشات و تحقیقاتی که تا کنون سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده است هیچ واکسن تایید شده‌ای برای پیشگیری و درمان این نوع ویروس در دسترس نمی‌باشد در نتیجه هیچ درمان خاصی برای ویروس نوع جدید کرونا وجود ندارد .

اما دانشمندان و محققان در حال حاضر با استفاده از تکنیک های مهندسی ژنتیک و بیو تکنولوژی برای ساخت واکسن زیر واحد با استفاده از پروتئین‌ های کپسید ویروس ساخته می‌شوند که امن‌ترین روش تولید واکسن می‌باشد ، در پی ساخت واکسن اختصاصی برای این ویروس می‌باشند و  در تلاش برای یافتن داروهای کنترل کننده و  درمانی برای این نوع ویروس هستند . بنابراین پیشگیری و مراقبت‌هایی شامل استراحت مطلق ، قرنطینه یا بستری شدن در بیمارستان بهترین توصیه می‌باشد.

چگونگی انتقال ویروس کرونا

مقامات بهداشت جهانی بر این باورند که ویروس کرونا از طریق تبادل مایعات از مجاری تنفسی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد اما بصورت دقیق نمی‌دانند چگونه . در ووهان چین شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویروس می‌تواند از شخصی به شخصی دیگر به چندین برابر گسترش یابد . روشی که شیوع بیماری هایی مانند آنفولانزا گسترش می‌یابد . این نکته‌ای است که بسیار مورد توجه بهداشت جهانی در سطح بین المللی قرار گرفته است .

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

از آن‌جا که ویروس ها از مسیرهای متابولیک حیاتی در سلول های میزبان برای تکثیر استفاده می‌کنند ، از بین بردن آن‌ها بدون استفاده از داروهایی که به طور کلی باعث ایجاد اثرات سمی برای سلول های میزبان (انسان) می‌شوند، دشوار می‌باشد.موثرترین روشهای پزشکی در مورد بیماری های ویروسی واکسیناسیون‌ها می باشند  ، که  برای تامین مصونیت در برابر عفونت و داروهای ضد ویروسی هستند و به طورانتخابی در تکثیر ویروس دخالت می‌کنند . بعلاوه دوری کردن از افرادی که دچار این بیماری شده‌اند نیز پیشنهاد می‌شود.

ویروس کرونا