این روش با برداشتن سلول‌های مرده و از بین بردن آلودگی روی پوست موجب شادابی و طراوت پوست شده و به سلامت پوست کمک می‌کند.با این کار سلول های لایه های سطحی پوست، چربی‌ها و ذراتی که بر اثر آلودگی‌های هوا روی پوست تجمع کرده‌اند، برداشته می‌شود.

ابتدا با توجه به نوع پوست با استفاده از مواد تمیز کننده و شیر پاک کن سطح پوست تمیز شده و پس از آن با استفاده از اسکراب‌های مناسب با نوع پوست، سطح پوست ماساژ داده خواهد شد. پس از بخور دادن به پوست جوش های سرسیاه تخلیه می‌شود و در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار می‌گیرد.این کار حدودا بین 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد.

انواع پوست

پوست خشک: پوست هایی نازک، گاهی اوقات فلس مانند، ترک دار و زبر می‌باشند.درخشندگی نداشته و به سختی روزنه‌ای را روی سطح پوست می‌توان دید.

پوست چرب: پوستی صاف، صیقلی و جلا داده شده علی الخصوص در قسمت پیشانی، بینی و چانه می‌باشد.مقدار چربی روی پوست از حد معمول بیشتر و هنگام لمس کردن اکثر منافذ آن آشکار است.

پوست نرمال: پوستی میان خشک و چرب است که نرمی و رطوبت آن مطلوب بوده و منافذ روی پوست بزرگ نیستند.

پوست ترکیبی یا مختلط: تقریبا مانند پوست‌های نرمال بوده و در مناطق پیشانی، بینی و چانه فعالیت غده‌های چربی افزایش یافته و پوست در این منطقه، پوستی چرب می‌باشد.

فواید پاکسازی پوست

افزایش رطوبت پوست و آبرسانی، جلوگیری از چروک زودرس بدلیل استفاده از ماسک‌های مناسب نوع پوست،
زیبایی و شادابی پوست، از بین رفتن جوش‌های سر سیاه، کلاژن سازی و جوانسازی پوست، از بین بردن سلول‌های مرده و نیز آلودگی‌هایی که در سطح پوست تجمع پیداکرده‌اند.

بهترین روش پاکسازی پوست چیست؟

برخی از افراد به خصوص خانم‌ها به دلیل اطلاعات نادرست از تکنیک‌هایی برای زیبایی پوست استفاده می‌کنند که، نه تنها به سلامت پوست آن‌ها کمک نمی‌کند، بلکه باعث بروز آکنه و مشکلات پوستی نیز می‌شود. این اشتباهات در پاکسازی پوست باعث پیری پوست می شوند .زمان آن رسیده که اشتباهاتمان را درباره پاکسازی پوست کنار بگذاریم. شستن صورت اینقدر آسان است که حتی با چشم بسته هم می‌توانید آن را انجام دهید. اینطور نیست؟ شاید بخواهید مدتی دست نگه دارید و از اشتباهات رایجی که جلو خوب جلوه کردن پوست را گرفته و حتی آن را چند سال پیرتر نشان می‌دهند، مطلع شوید.

خارج سازی دانه های سر سیاه

دانه‌های سر سیاه بزرگ را می‌توانید جلوی آینه با فشار دادن بین دو انگشت خارج کنید و تا ریشه‌ای که به رنگ سفید است ادامه داده تا کاملاً تخلیه شود و پس از آن با پنبه‌ی آغشته به الکل سفید آن را ضد عفونی کنید. دانه‌های بسیار ریزتر و کوچک‌تر سیاه را با وسیله‌ای که مخصو ص پلینگ است و در فروشگاه‌های لوازم آرایشی یافت می‌شود، خارج سازید.

پاکسازی پوست آراکس

بخور دادن پوست

بخوردادن صورت، درمانی ارزان و بسیار مؤثر برای منافذ مسدود‌شده‌ی پوست و در کل پاکسازی پوست صورت است. به دلیل باز شدن منافذ پوست ناشی از رطوبت و گرما، سموم از زیر پوست خارج می‌شود. با استفاده از گیاهانی نظیر مریم گلی، زنجبیل، بابونه و رزماری برای بخور استفاده کنید.

قدم اول برای پاکسازی پوست بخور دادن می‌باشد. بدین گونه که داخل ظرف بخور از گیاهان ذکر شده استفاده کرده و منتظر به جوش آمدن ظرف شوید. بعد از این کار حوله‌ای روی سر انداخته و به مدت زمان 20 دقیقه بخور دهید تا منافذ پوست به طور کامل باز شود و دانه‌های سر سیاه به طور کامل خارج شود. سپس به‌ آهستگی صورت خود را خشک کرده و از تونر صورت (برای تعادل pH پوست) و مرطوب‌کننده‌ی ملایم (برای محافظت از پوست در برابر خشکی) استفاده کنید.

دو بار در هفته از بخور استفاده کنید تا منافذ پوست‌تان باز شود و پوستتان جوان بماند. برای رایحه بهتر می‌توانید در کاسه بخور از چای سبز و چوب دارچین نیز استفاده کنید.

یک وسیله به شکل میله‌ای است که سر آن حلقه‌ای وجود دارد و پس از ضد عفونی کردن آن با الکل سفید این حلقه بر روی پوست از پایین به بالا چه ناحیه بینی و چه بقیه‌ی قسمت‌های دیگر صورت می‌کشید و تمام جوش‌های ریز سر سیاه خارج سازید.پس از هر بار استفاده حتماً این وسیله را به وسیله‌ی الکل ضد عفونی کنید.

بخور بابونه

برای رهایی از آكنه و جوش‌های سرسیاه، می‌توانید 2 تا 3 قاشق غذاخوری گل بابونه خشك شده به آب جوش اضافه كنید. بعد از تمام شدن بخور گل های بابونه را خارج کنید و به مدت زمان 5 بر روی پوست قرار دهید. سپس صورت‌تان را با آب سرد بشویید و از یك كرم مرطوب كننده فاقد چربی استفاده كنید. برای گرفتن بهترین نتیجه این روش را دو یا سه بار در هفته جهت پاکسازی پوست تان انجام دهید.

بخور زنجبیل

این بخور علاوه بر شفافیت و شادابی پوست، دستگاه تنفسی را هم پاك می‌كند. در این روش دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را در دو لیوان آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. سپس با استفاده از این محلول حوله‌ای روی سر بیندازید و بخور دهید. به مدت زمان 10 دقیقه این بخور را انجام دهید. در طی انجام بخور با انگشتان، صورت را ماساژ دهید. در مرحله آخر برای بسته شدن منافذ پوست از خیار رنده شده را به ‌همراه آب لیمو ترش به مدت زمان 5 دقیقه بر روی پوست استفاده کنید و در آخر پوست خود را با آب سرد بشویید.

پاکسازی پوست آراکس

ماساژ پوست با روغن

از روغن زیتون برای ماساژ می‌توان استفاده کرد. کمی از آن را روی نوک انگشتان بمالید و صورت را با حرکات دورانی ماساژ دهید. روغن زیتون علاوه بر مرطوب کنندگی به بازسازی سلول های پوستی و پاکسازی پوست کمک می‌کند.

ماسک جوانه گندم

استفاده از ماسك خانگی جوانه گندم در پاكسازی پوست موثر است. برای تهیه این ماسک از یک قاشق غذاخوری ماست كم چرب و یک قاشق چای‌ خوری پودر جوانه گندم را مخلوط كنید و به آرامی برای 5 دقیقه روی پوست به‌صورت دورانی ماساژ دهید. پس از خشک شدن بر روی پوست آن را با آب سرد بشویید و از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید. بهتر است قبل از استفاده از این ماسك حداقل 5 دقیقه پوست‌تان را با آب داغ بخور دهید.

ماسک خیار و گلاب

یک عدد خیار با پوست را ریز رنده کنید یک قاشق مربا خوری گلاب به آن اضافه کنید و بر روی پوست خود بمالید و 10 دقیقه اجازه دهید بر روی پوست صورت بماند، سپس با آب سرد بشویید. این کار باعث جوانی، شادابی و شفافیت پوست می‌شود.

استفاده از شکر

شکر همانند یک لایه بردار طبیعی است که ترمیم بافت التیامی و منافذ مسدود شده‌ پوست کمک می‌کند. مقداری شکر را به حالت پودر در آورید و در مقداری آب لیمو و کمی آب مخلوط کنید تا به صورت خمیر شود و سپس بر روی صورت خود به مدت زمان 5 دقیقه ماساژ دهید. بعد از ان صورت را با آب بشویید و از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.