PRP چیست؟

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) روشی درمانی است که از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی متعلق به بدن خود فرد برای تسریع در رشد موها استفاده می شود. در این روش چند سی سی از خون بیمار گرفته شده و غلظت پلاکت را به 3 تا 5 برابر مقدار اولیه رسانده می شود، سپس به نواحی مورد نظر تزریق می شود.
تارهای مو برای رشد و زنده ماندن از فولیکول ها تغذیه می کنند. فولیکول ها کیسه هایی درون پوست هستند، که مسئول تولید فیبر مو، تغذیه و رشد مو هستند. هر فولیکول ممکن است حاوی یک تار مو یا دو تا سه تار مو باشد که مشخصات، شکل و بافت آن ها را تعیین می کند.
در افرادی که دارای موهای سالم با چرخه رشد طبیعی می باشند، هر فولیکول به طور معمول حدود 3 تا 4 سال رشد و تغذیه موها را انجام می دهند. با این وجود، در افرادی که به طاسی مبتلا هستند ، فولیکول های مو در نقاط طاس از رشد باز می ایستد و یا ضعیف می‌شوند که این فرایند ریزش مو و کم پشتی موها را به دنبال دارد و متاسفانه علت دقیق این چرخه رشد غیرطبیعی هنوز مشخص نیست. با این حال متخصصین معتقدند که عوامل ژنتیکی و هورمون ها علل اصلی در طاسی فرد می باشند( البته افزایش سن هم در این مورد تاثیر بسزایی دارد).

چگونگی تاثیرگذاری PRP در درمان ریزش مو:

پی آر پی PRP با افزایش خون رسانی به سمت فولیکول ها منجر به تحریک و افزایش عملکرد فولیکول می شود که رشد طبیعی موها را بدنبال دارد. از آن‌جایی که هر فولیکول تنها برای 3 تا 4 سال رشد موها را منجر می شود و در نهایت شکسته می شود، تزریق پی آر پی PRP با داشتن فاکتورهای رشدی منجر به افزایش تقسیم و رشد سلولی فولیکول ها می شود. که در نهایت تشکیل فولیکول های جدید مو، رشد موهای جدید و همچنین تقویت و ضخیم شدن تارهای مو را به دنبال دارد.

کاربرد های تزریق پی آر پی PRP:

 • افزایش تراکم مو و ضخیم شدن تارهای مو،
 • کاهش چین و چروک های ناشی از پیری و تاخیر در پیر شدن پوست،
 • کاهش پف و تیرگی و گودی زیر چشم،
 • همچنین در محو کردن اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از جراحی، سوختگی و بریدگی ها کاربرد دارد.
پی آر پی مو

موارد منع PRP

موارد منع PRP برای افرادی است که

 • به طور کامل طاس هستند.
 • از رقیق کننده های خون همچون آسپیرین و هپارین استفاده می کنند.
 • دچار بیماری های مزمن پوستی و یا کبد، سرطان، اختلالات متابولیک، اختلالات خون مانند سندر اختلال پلاکتی هستند.
 • مبتلا به اختلالات پلاکت و انعقادی هستند.
 • دارای کم‌خونی وخیم هستند.
 • دچار اختلالات ایمنی هستند.
 • دارای عفونت در محل تزریق هستند.
 • روش بازسازی موها بدون نیاز به جراحی یا همان پی آر پی PRP، دارو یا ماده ی خاصی نیست
  بلکه فاکتوری طبیعی و گرفته شده از خون خود فرد برای ترمیم بافت های آسیب دیده می باشد.

معمولا پی آر پی PRP به افرادی توصیه می شود که علاقه ای به جراحی نداشته اما دچار ریزش موی شدید شده اند و می‌خواهند آن را مهار کنند.

پی آر پی مو

دوره درمانی و عوارض جانبی PRP

دوره درمانی

PRP با توجه به نیازهای شخصی هر فرد انجام می شود در نتیجه تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است.
اما به طور معمول دوره ی درمانی پی آر پی PRP باید در یک دوره اولیه به مدت 3 ماه و شامل چند جلسه تزریق انجام شود و پس از آن، تزریق پی آر پی باید به فاصله هر 3 تا 6 ماه یک بار برای حفظ و تقویت نتایج عمل، تکرار شود.
درد بعد از انجام تزریق به خوبی با استفاده از مسکن های ساده ای مانند پروفن قابل تحمل می باشد
.

نتایج تزریق پی آر پی PRP

نتایج تزریق پی آر پی بعد از حدود 3 تا 4 ماه تا حدی قابل مشاهده است و بیشترین ضخامت و تراکم موها بعد از این مدت قابل مشاهده خواهد بود. اگرچه عوامل رشدی که در ترکیب پی آر پی وجود دارند به مدت زمانی نسبتا طولانی برای تاثیرگذاری بر افزایش فولیکول‌های مو نیاز دارند.
مشاهده حداکثر نتایج تزریق پی آر پی PRP باید حداقل 8 ماه صبر کرد.

عوارض جانبی

پی آر پی PRP روشی کاملا بی‌خطر است. تنها عوارض جانبی آن، درد بسیار خفیفی در موقع تزریق، تورم و قرمزی مختصر در پوست سر می‌باشد.
از آنجایی که از خون خود شخص استفاده می‌شود بنابراین عوارض احتمالی عفونت، انتقال بیماری و پس زدن را ندارد
.

مراحل تزریق پی آر پی (PRP)

این درمان چهار مرحله دارد:

گام اول: خون گرفتن
در مرحله‌ی اول این درمان، به وسیله سرنگی مخصوص 30 تا 60 میلی لیتر از خون فرد گرفته می‌شود.
که میزان آن بستگی به ناحیه‌ای دارد که قرار است پی آر پی PRP به آن تزریق شود.

گام دوم: جداسازی
گام دوم، جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت است. فرآیند جداسازی پلاکت با قرار دادن خون درون سانتریفیوژ شروع می شود و حدود 15 تا 20 دقیقه چرخانده می‌شود که شامل دو مرحله سانتریفیوژ با سرعت های متفاوت است. مرحله ی اول، چرخش شدید است و پلاسمایی با پلاکت کم (PRP) از گلبول های قرمز خون و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) جدا می شود. مرحله ی دوم، چرخش آرام است که گلبول های قرمز را از PRP جدا می‌کند.

گام سوم: استخراج و فعالسازی
پلاسمای غنی از پلاکت از لوله‌ای که شامل سه فاز جداگانه ی پلاسمای غنی از پلاکت، پلاسمای فاقد پلاکت، و گلبول های قرمز است با استفاده از سرنگ جدا می‌شود. قبل از این که پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر بیمار تزریق شود، با استفاده از یک عامل فعالساز، فعال می‌شود.

گام چهارم: تزریق
در آخرین مرحله، پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی از سر که دچار ریزش و یا کم تراکم هستند، تزریق می‌شود. سوزن‌هایی که در این روش استفاده می‌شود بسیار ظریف هستند بطوریکه احساس درد به حداقل می‌رسد.