رد کردن لینک ها

کلسترول

اختلال چربی چیست ؟

اگر پزشک شما با توجه به آزمایشاتتان به شما گفته که میزان چربی شما بالاست این بدان معناست که شما دارای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و همچنین چربی های خون به نام تری گلیسیرید یا هر دوهستید . مقادیر بالای آن ها خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد .

کلسترول

برای اینکه با مفهوم اختلال لیپید بیشتر آشنا شوید ، باید در مورد کلسترول بدانید .دو نوع کلسترول موجود در بدن فرد ، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) می باشد .

LDL     بعضی اوقات بعنوان کلسترول بد شناخته می شود که هم بوسیله بدن فرد ساخته می شود و هم از غذاهای با کلسترول بالا مثل گوشت قرمز جذب بدن می شود . LDL می تواند با سایر چربی ها ترکیب شود و باعث ایجاد انسداد در شریان های خون شود. انسداد در شریان ها می تواند جریان خون را کاهش داده و باعث مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی، سکته قلبی و حتی مغزی گردد. بنابراین وجود اثرات بالقوه آن می باشد که پزشکان را به توصیه کاهش سطح LDL در بدن وا می دارد.

HDL      اما بعنوان  ” کلسترول خوب ” شناخته می شود که اتفاقا اثری محافظتی بر روی قلب دارد . HDL ، کلسترول مضر را از شریان های شما منتقل می کند . برهمین مبنا پزشکان بر افزایش سطح این نوع کلسترول تاکید دارند.

تری گلیسیرید

تری گلیسیرید ها نوعی چربی هستند که بیشتر از رژیم غذایی فرد جذب بدن می شوند . به بیانی دیگر بدن در هنگام تبدیل کالری اضافی به چربی جهت ذخیره سازی ، این چربی در بدن تولید می شود . برخی از تری گلیسیرید ها برای عملکرد خاص سلول ضروری هستند . اما مانند LDL، تری گلیسیرید نیز در سطوح پایین توصیه می شود .

چه عواملی باعث افزایش کلسترول و تری گلیسیرید بالا می شود ؟

غذاهای حاوی چربی های مشخص ، شرایط پزشکی خاص و یک سری عوامل جانبی سبب بروزاین مشکل می شود .

غذا

دو نوع چربی برای افزایش سطح کلسترول شناخته شده است .

چربی اشباع :

چربی های اشباع شده می توانند سطح LDL را در بدن افزایش دهد .برخی غذاهای گیاهی مانند روغن پالم و روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع هستند . با این حال چربی اشباع شده در محصولات غذایی مبتنی بر حیوانات مانند :

پنیر

شیر

کره

استیک یافت می شود .

چربی های ترانس :

چربی های ترانس یا اسیدهای چرب ترانس از چربی های اشباع بدتر هستند زیرا می توانند سطح LDL  را بالا می برند و سطح HDL را کاهش می دهند و. برخی از چربی های ترانس به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می شوند. برخی دیگر در غذاهای فرآوری شده ای که تحت فرآیندی بنام هیدروژناسیون قرار گرفته اند . مانند روغن مارگارین و چیپس های سیب زمینی یافت می شوند .

بیماری های تاثیر گذار بر کلسترول

برخی شرایط پزشکی و بیماری ها می تواند بر سطح کلسترول تاثیر بگذارند . بر همین اساس سطح کلسترول بالا می تواند ناشی از :

دیابت

کم کاری تیروئید

سندرم متابولیک

سندرم کوشینگ

سندرم تخمدان پلی کیستیک

بیماری کلیوی

سایر دلایل بالا بودن سطح کلسترول شامل موارد زیر می باشد :

ورزش نکردن

عدم تحرک کافی و ورزش نکردن می تواند سطح LDL را در فرد افزایش دهد . به بیان دیگر رابطه مستقیمی بین افزایش تحرک و افزایش سطح HDL وجود دارد .

سیگار کشیدن

استعمال سیگار باعث افزایش سطح کلسترول بد در بدن می شود تا جاییکه ممکن است سبب ایجاد پلاک در شریان ها شود .

ژنتیک

اگر کلسترول بالا در خانواده فرد وجود داشته باشد  ، قطعا  درصد  ابتلا به کلسترول بالا را بیش از سایرین خواهد داشت .

داروها

برخی از داروهای خاصنیز می تواند سبب افزایش سطح کلسترول بد در بدن شود .

 

نشانه های افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید

کلسترول بالا بطور معمول هیچ علامتی ایجاد نمی کند . علائم این بیماری ممکن است فقط پس ازافزایش کلسترول ایجاد شود که آسیب قابل توجهی به همراه داشته باشد .

به عنوان مثال ، علائمممکن است بصورت علائم بیماری قلبی مانند درد  در قفسه سینه (آنژین ) یا حالت تتهوع و خستگی به وجود آید . همچنین سکته قلبی و یا مغزی می تواند ازآثار کلسترول کنترل نشده باشد .

نحوه تشخیص

برای بررسی میزان کلسترول ، پزشک معالج آزمایش خونی را ترتیب می دهد که شامل LDL، HDL، تری گلیسیرید می باشد . و قبل از آزمایش از فرد خواسته می شود در بازه زمانی 8 الی 12 ساعت قبل از انجام آزمایش از نوشیدن هرگونه مایعات به جز آب خودداری شود.

راهکارهای درمانی

یک برنامه درمانی برای اصلاح کلسترول و تری گلیسیرید بالا می تواند شامل ترکیبی ازداروها و یا تغییر در سبک زندگی باشد . در برخی موارد از مکمل ها نیز بهره می گیرند .

داروها

ممکن است از ترکیب چند دارو برای کنترل این چربی استفاده شود

استاتین ها :

این داروها ماده ای را در کبد شما ایجاد می کند که باعث تولید کلسترول در خون می شود . سپس بوسیله کبد ، کلسترول از خون دفع می شود و همچنین استاتین ها کلسترول محبوس شده در خون را نیز جذب می کنند . استاتین هایی که معمولا تجویز می شوند عبارتند از :

آستورواستاتین (لیپیتور )

فلوواستاتین (لسکول )

روزوواستاتین (کرستور )

سیمواستاتین

پرواستاتین

مهارکننده های جذب کلسترول :

این طیف دارو به جذب کلسترول در رژیم غذایی سبب کاهش میزان آن در خون فرد می شود . در برخی موارد با استاتین ها بصورت ترکیبی تجویز می شوند .

فیبرها :

این داروها  به کاهش سطح  تری گلیسیرید در خون  کمک می کند .

گیرنده های اسیدهای صفراوی :

این داروها موادی بنام رزین های صفراوی که حاوی کلسترول هستند را به دام انداخته و از جذب آن ها در روده کوچک جلوگیری می کنند .

مکمل ها

از اسیدهای چرب امگا 3 معمولا برای کاهش سطح تری گلسیرید و LDL استفاده می شوند . اسیدهای چرب امگا3  چربی های اشباع نشده ای هستند که به طور طبیعی در ماهی های چرب مانند سالمون و همچنین بصورت صنعتی ، بعنوان قرص های مکمل ، وجود د ارند . در روغن های گیاهی مانند روغن کانولا و روغن زیتون نیز یافت می شوند .

تغییر در سبک زندگی

پیروی از یک رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و کافی می تواند به شما در کاهش سطح کلسترول کمک کند .حتی در مراحل اولیه ، پیروی ازاین دو مورد می تواند بر پیشگیری و کنترل چربی به فرد کمک قابل توجهی کند .

چگونه می توان ازابتلا به  کلسترول بالا و تری گلیسیرید پیشگیری کنیم ؟

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند در کالری مصرفی روزانه ، بیش از6% از چربی اشباع استفاده نشود . همچنین توصیه می کند تا جایی که امکان دارد مصرف چربی های ترانس را به حداقل برسد و به جای آن  ازغلات سبوس دار ، میوه ها و سبزیجات  به مقدار زیاد استفاده  شود زیرا می تواند کلسترول بالا را کاهش دهد .

خوردن مرغ بدون پوست و چربی

خوردن لبنیات کم چرب

خوردن گوشت قرمز بدون چربی

اجتناب از مصرف فست فود و گوشت های فرآوری شده

پیاده روی روزانه حداقل 30 دقیقه

خوردن غذاهای کبابی بجای سرخ شده

تا حد امکان پرهیز ازنوشیدن مشروبات الکلی ؛ به دلیل افزایش سطح تری گلیسیرید

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
طراحی سایت
CLOSE
CLOSE